Uusi lumipeite, Säppi, Luvia, 23.11.2014
Weblokit
Taas aamuhämärässä Busterin keula Kruununmöljän kylkeen. Pakkasta asteen verran ja vieno itätuuli. Kamat kyytiin ja saarta kiertämään. Eilen oli saatu uusi ohut lumipeite, joka voisi helpottaa myöhästelijöiden löytymistä. Aamusella vähän tuhruinen keli, päivällä jopa hetkittäin kaunis auringonpaiste. Merellä tuttuun tapaan kova lämpöväreily. Lumi suli iltapäivän lämmössä ja poislähden aikaan saari lähes lumeton. Poistuimme mantereelle auringon jo laskettua. On se marraskuinen päivä vaan niin lyhyt.

Kiersimme koko saaren rantoja myöden. Pari pienempää pistoa tehtiin taas saaren sisäosiin. Muuta liikennettä saaressa ei jälkien perusteella ole ollut, mitä nyt mufloneita, jäniksiä ja ainakin pari supikoiraa. Lumi tuotti toivotun tuloksen ja sulasta merenrannasta löytyi kohtalaisen helpolla pikkulintuja. Parhaimmistoa edustivat vihervarpunen 120, peippo 2, pajusirkku 2 ja tiltaltti 2. Tiltaltit olivat tällä kertaa renkaattomia, väriltään ja ääneltään normi-tyyppisiä. Saaressa edelleen ainakin yksi hiiripöllö. Merellä muutamia haahkoja ja pari kaakkuria. Kauempana väreilyssä mustalintu-tyyppisiä vesilintuja n150.



Säpin laituri

Aamusella laiturilla muutaman sentin neitseellinen lumipeite. 


Kiven juuret jäässä

Sataman kluuvissa olivat kivet taas nostaneet juurensa pintaan.


Pajusirkku

Saaresta löytyi tänään kaksi pajusirkkua. Molemmat ruokailivat melko avoimesti lumen ja sulan reunalla.


Hanhisto

Aamupäivällä merellä jonkin verran sumua. Päivän mittaan lumi väheni silmissä. Merivesi edelleen alhaalla. Hanhistossa tällä kertaa vain yksinäinen pulmunen, ei enää isolepinkäistä.


M & BRH Peräkulma

Yksi päivän kaffehetkistä vietettiin Peräkulmassa.


Kräveli, majakka ja Prakala

Auringosta saatiin päivän mittaan useampi vilahduksia ja hetkittäin jopa pientä paistetta.


Ullaranta ja Prakalan rakennelmat

Ullaranta, Prakala ja Prakalan ampukoppi.


Majakkapiha

Iltapäivän viimeinen eväshetki vietettiin majakkapihan uudessa grillikatoksessa. Majakan valkoinen väri hiipuu hiipumistaan.


Ja maihin...

Ja maihin...


Kommentoi
23.11.2014 Säppi, Luvia, Finland
Weblokit
Copyright, 2014  Antti J. Lind