Vihdoinkin riittävän tyyntä, Hylkiriutta, Pori, 17.9.2016
Weblokit
Onkin tässä tullut jo muutama viikko odotettua sen verran tyyntä keliä, että maihinnousu Hylkiriutalle olisi helppoa. Tänään vihdoin keli suosi. Aamupäivällä Haminakarin jälkeen Hylkeelle. Keli hieno, lähes tyyni, vain pieni vanha maininki. Merivesi putosi reilussa vuorokaudessa 25cm ja se näkyy hyvin saaren rantakivissä. Saaressa hippiäisiä (40), pari pajulintuja ja tiltaltteja 6. Luotokirviset vielä paikalla. Lokkeja länsirannalla muuta sata, pääasiassa kalalokkeja. Veslintuja yllättävän vähän,  yhteensä 300, päälajina telkkä. Kahlaajista havaintovihkoon kirjasin: tylli, karikukko, suosirri, punajalkaviklo, suokukko ja valkoviklo. Muuttohaukka tullessa paikallisena, poistui kauas kakkoispuolelle ja palasi parin tunnin kulttua takaisin. Ainakin ulkonäön perusteella sama yksilö,


Eteläranta

Saaren eteläranta ja itäsärkkä. Vihreät alueet rantakivissä ovat olleet pitkään veden alla ja paljastuivat vasta eilen veden laskiessa.


Itäsärkkä

Sama kohta särkältä kohti länttä.


Muovijohtoja särkällä

Särkältä ja useasta kohdasta pitkin saarta löytyi erivärisiä muovijohtoja. Kyselyn perusteella kyseessä on jotakin räjäytyksissä käytettäviä. Mistä lienevätkin paikalle ajautuneet. Miksi ne ovat mereen joutuneet?


Muuttohaukka, 1kv

Nuori muuttohaukka katsasteli kahlaajia ja lokkeja. Poistui välillä ja palasi myöhemmin takaisin.


Suosirrejä

Pieni suosirriparvi viihtyi saaren länsikivillä.


Luoteisranta

Muutamia kahlaajia ja kirvisiä löytyi luoteisrannan kivikoista. Horisontissa siintää Iso-Enskeri.


Ja maihin...

Ja maihin...


Kommentoi
17.9.2016 Hylkiriutta, Pori, Finland
Weblokit
Copyright, 2016  Antti J. Lind