Tuulensuojassa etsimässä, Kirrinsanta - Herrainpäivät, Pori, 23.10.2016
Weblokit
Reipas koillis-itäpasaati jatkuu. Tänään olikin hieman reippaampi tuuli ja retkeily oli syytä keskittään tuulensuojaisiin paikkoihin. Merivesi edelleen alhaalla ja rantavyöhyke laaja. Aamulla, ties monettako kertaa, katsastamassa Kirrinsannan vanhaa kaatopaikkaan ja sen tienvarren kantokasoja. Tänään löytyi tiaisten lisäksi vain 3 punarintaa ja yksi rautiainen. Näytti vähän sille, että punarinnat olivat lähteneet viime yönä mukavassa myötätuulessa.

Kirristä Herrainpäivien puolelle. Aloitin kierroksen putkirannasta, Karhuluodon tyveltä, josta rantavyöhykettä myöden Herrainpäiville. Paluumatkalla Herrainpäivien kärkeen, josta Yyterin puolelle ja Surffirannan ruovikon kautta takaisin putkirantaan. Eipä kierros sen suurempia tarjonut: punarinta 6, rautiainen 2, peukaloinen 3, taivaavuohi 1 ja mustapääkerttu 1.


Kirrinsannan kantokasat

Kirrinsannan vanhan kaatopaikan tien varressa on komeat kantokasat. Lienevät LNG-linjan tieltä poistetuista puista.


Karhuluoto ja putkiranta

Tunnetusti tyhjä Karhuluodon ja Herrainpäivien välinen hiekkaranta - putkiranta. Vasemmalla Kallo ja Uniluoto.


Penkki ja vene

Herranpäivien luoteisrannalla kalastusvälineet pahasti kuivilla.


Pyrstötiainen

Tyrnit kannattaa aina katsoa huolella, tänäänkin suurin osa päivän mielenkiintoisuuksista löytyi tyrniköstä. Myös muutama pieni pyrstötiaisparvi ruokaili tyrnikössä.


Herranpäivät veneranta

Herrainpäivien itäkärjessä olevat kalastusveneet ovat myös kovin kuivilla. Veteen saamiseksi vaaditaan jonkin verran urakointia.


Surffirannan ruovikko

Surffirannan ruovikon edustalla kohtalaisesti lietettä näkyvissä. Yksi taivaanvuohi hyppäsi vesirajasta. Ruovikko mukavan helppokulkuista.


Kommentoi
23.10.2016 Kirrinsanta - Herrainpäivät, Pori, Finland
Weblokit
Copyright, 2016  Antti J. Lind