Vuoden ensimmäinen jokiristeily, Kokemäenjoki, Pori, 2.1.2021
Weblokit
Se on sitten vuosi 2021 ja vuoden ensimmäinen veneilypäivä, tällä kertaa aloitettiin joella. Keli ihan kohtalainen, mitä nyt luvattua aurinkoa ei nähty ja muutama lumikuuro päivän mittaan. Lämpötila nollassa. Lunta vain ripaus rannoilla ja jäätä millin verran suojaisissa paikoissa. Jokivesi suurinpiirein nollassa, virtaus kohtalainen.

Koko valoisan ajan joella. Laskettelin keskustasta Lanajuovan kautta Kolmihaaraan, josta Fäärttinjuovan kautta Isojuovalle. Vaikka jokivesi alhaalla, onnistui Karvianjuovan läpilasku ilman ongelmia. Suuruskallion kautta taas Isojuovalle, josta Laiskanränniä Kiviniin ja kolmihaaran kautta takaisin Karjarantaan.

Lintuje yllättävänkin hvyin. Runsaimpana taisi olla laulujoutsen joita pelloilla ja jokisuistossa yhteensä reilu 400. Heinäsorsia pikkuisen vähemmän, pääosin keskustan puolella. Myös Isokoskeloita edelleen paikalla mukavasti, yhteensä 230. Pikkulintuja täälläkin aika niukasti. Merikotkia vähintään 9. Harmaahaikaroita tuntuu vuosi vuodelta jäävän viivyttelemään enemmän. Tänään vähintään 22 ja lisäksi iltahämärässä 16 parvi Raumajuovan sillalla, missä voi olla samoja, kuin jo aikaisemmin lasketut. Neljän vanhan tundrahanhen pari näkyi pariinkin kertaan lennossa. Parvi on viihtynyt alueella jo viikon verran.


Keskustan joenranta

Keskustan jokinäkymä Raumansillalta


Lanajuovan
                                silta

Jokivesi oli sen verran alhaalla, että Lanajuovan sillan alitse oli tänään pääsy, harvinaisen reippaalla turvavälillä.


Lanajuovan projekti

Lanajuova projekti ei näytä kovin paljoa vuoden aikana edistyneen.


Harmaahaikara puussa

Harmaahaikaroita näkyi vähän joka puolella, lennossa, juopien varsilla ja puissa. Todellisesta määrästä ei selvyyttä, mutta ainakin 22 yksilöä.


Huvilajuopa ja
                                Lanajuopa yhtym�kohta

Huvilajuovan ja Lanajuovan yhtymäkohta alajuoksulla.


Karvianjuopa

Karvianjuopa meni yllättävän helposti läpi alavirran suuntaan.


Suuruskallio

Suuruskalliolla evästettiin tietyisti jo nimenkin mukaan. Sen verta alkaa virtaus olla jo edustalla heikkoa, että parin millin jääpeite oli vallannut kallion länsipuolen.


Merimetsojen
                                                        pesim�saari

Merimetsoluodon kalastatilan remontti on näköjään hieman edistynyt. Puut ja pesät ovat, ainakin vielä, ennallaan.


Ja
                                                        maihin...

Ja maihin...



Sivuston facebook sivu

Kokemäenjoki, Pori, Finland, 2.1.2021
Weblokit
Copyright, 2021  Antti J. Lind