Hieman edes talven tuntua, Meri-Pori, Pori, 15.2.2025
Weblokit
Tuli sitä lopultakin edes jonkinmoinen talvi. Jopa merellä hieman uutta jäänmuodostusta. Ei taida tänä talvena paljon tulla ulkosaaristokelejä, ainakaan jäitse. Myöskin sen verta on rannoille muodostunut jäätä, että vesille ei ole ollut asiaa.

Tänään tuli Meri-Porin kierroksella dokumentoitua perinteiset paikat rannikolta. Sää suosi, ollen puolipilvistä, välillä jopa aurinkoista. Tuuli heikohkoa ja pakkastakin aamusta vajaa 10 astetta, iltapäivällä lähellä nollaa.

Lintujakin tuli siinä ohessa etsittyä. Mitään maatamullistavaa ei näkynyt: hieman isokoskeloita ja telkkiä. Lokkeja kolmea lajia: kala-, harmaa- ja merilokki, yhteensä 65 yksilöä. Yksinäinen merimetso lenteli Kallon ulkopuolella.


Yyterin hiekkaranta Herrainpäiviltä

Yyterin heikkarannan pohjoispäässä jonkin verran yhteenjäätynyttä sohjoa, muutama sata metriä. Munakarin suunnassa avovesi lähes rannassa. Preiviikinlahdella näytti olevan enemmänkin yhtenäistä jäätä.


Uniluodon eteläranta

Uniluodon etelärannalla avovesi huuhtoi rantakiviä. Rannoille hieman muodostunut jäänreunaa. Venesatama oli sentään jäätynyt.


Kallo Uniluodosta

Uniluodon ja Kallon välinen lahti myös kokonaan avoinna. Pohjoisenpuoleiset tuulet pitävät sen hyvin puhtaana. Lahdessa muutamia telkkiä.


Kallon länsiranta

Kallossa oli hieman enemmän lunta, kuin muualla. Taitaa määrään vaikuttaa sulana olevan meren läheisyys. Kloppaan ei vielä ollut pääsyä.



Sivuston facebook sivu

Meri-Pori, Pori, Finland, 15.2.2025
Weblokit
Copyright (c) 2025  Antti J. Lind